Žymusis vitaminas D. Kuo svarbus ir kur jo gauti

Vitaminas D ypač svarbus darniai mūsų organizmo veiklai. Atsiranda vis daugiau tyrimų apie vitamino D svarbą organizmo imunitetui. Mokslininkų teigimu, saulės vitamino reikia ne tik stipriems kaulams – jis padeda organizmui atlikti daug gyvybiškai svarbių funkcijų, palaiko gerą įvairių organų veiklą. Jis svarbus siekiant išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, bronchinės astmos ir net kai kurių vėžinių susirgimų. Naujausios mokslinės studijos Europoje ir JAV rodo šio vitamino įtaką kovojant ir su Covid-19 infekcija.

Kai žmogui trūksta vitamino D, jam gali pasireikšti silpnumas, nuovargis, dėmesio stoka, nemiga, plaukų slinkimas, raumenų skausmas, sumažėjusi raumenų jėga ir tonusas. Vitamino D stoka siejama su depresija, silpnaprotyste, nėštumo komplikacijomis, nutukimu, kai kuriomis autoimuninėmis ir infekcinėmis ligomis.

Natūraliai vitamino D galima gauti iš dviejų pagrindinių šaltinių: maisto ir saulės. Vitamino D yra svieste, sūryje, kiaušinių tryniuose, riebiose jūrų žuvyse ( lašišoje, silkėje, skumbrėje, sardinėse), menkių kepenyse, tik jų, tam kad gautume reikiamą vitamino kiekį, kasdien reikėtų suvalgyti pakankamai daug. Pasak specialistų, bandymas vitamino D gauti tik iš maisto, gali nulemti problemas dėl cholesterolio ir kitų medžiagų, kurias rekomenduojama riboti dėl širdies ir kraujagyslių ligų rizikos.

Tam, kad gautume pakankamą šio vitamino kiekį iš saulės, turime gana ilgai išbūti saulėje be jokios apsaugos. Vieni šaltiniai nurodo, kad bent jau penktadalis ar ketvirtadalis kūno turėtų būti atidengtas, kiti – kad visas kūnas turi būti neuždengtas rūbais. Saulėje reikėtų būti bent jau keliolika minučių kasdien. Įrodyta, kad apsauginiai kremai su SPF apsauga mažiausiai 50 proc. sumažina vitamino D pasisavinimą iš saulės. Todėl, jeigu vasarą saulė dar gali padėti organizmui laikinai apsirūpinti vitaminu D, tai žiemą daugumai Lietuvos gyventojų šio vitamino ima trūkti.

Specialistai sutaria, kad, atrodo, tai yra vienintelis vitaminas, kurio beveik visiems gyvenantiems mūsų šalyje tikrai reikia gauti papildomai. Tiksliai sužinoti, kiek vitamino yra organizme, padeda specialus vitamino D lygio tyrimas. Šį tyrimą ypač rekomenduojama atlikti nėščiosioms, turintiems aukštą arterinį kraujospūdį, sergantiems navikinėmis, lėtinėmis autoimuninėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, lėtinėmis, kūdikiams ir paaugliams, taip pat vyresniems nei 65 metų žmonėms. Esant vitamino D trūkumui, dažniausiai skiriami maisto papildai.

Riešės šeimos klinikos gydytojai primena, kad vitaminą D vartoti reikia tiksliai pagal gydytojo ar vaistininko nurodymus. Taip būsite tikri, kad vitamino neperdozuosite ir išvengsite nemalonių perdozavimą lydinčių simptomų. Kiekvienas preparatas naudingas tik tuomet, kai organizmui jo tikrai reikia ir jis vartojamas tiksliai, kaip nurodyta.

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.