Vitaminai būtini normaliam žmogaus organizmo vystymuisi ir jo gyvybinei veiklai. Jie reguliuoja medžiagų apykaitą ir pagrindinių maisto medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių – pasisavinimo ir panaudojimo procesus.
Vitaminai labai svarbūs nervų, širdies ir kraujagyslių, virškinimo, endokrininės sistemos ir kraują gaminančių organų normaliai fiziologinei veiklai. Pakankamas vitaminų kiekis stiprina organizmą, didina jo darbingumą, atsparumą ligoms ir kenksmingam aplinkos poveikiui.
Vitaminų trūkumas sukelia organizmo nusilpimą ir kai kurias ligas — hipovitaminozę ir avitaminozę. Jomis susirgus, sutrinka medžiagų apykaita ir daugelis kitų organizmo funkcijų. Kai kurie vitaminai sintetinasi organizme, tačiau dauguma jų gaunami su maistu.
Ypač svarbu vitaminų balansą palaikyti vyresnio amžiaus žmonėms. Vyresniame amžiuje dažnai sutrinka kraujo apytaka, o tai trukdo vitaminams iš kraujo patekti į audinius ir organus. Juos trukdo pasisavinti ir šiuo periodu dažnai sutrinkanti skrandžio, žarnyno bei kepenų veikla.
Gerokai daugiau įvairių vitaminų reikia dirbant sunkų fizinį darbą, nėštumo metu, ypatingai šalto ir karšto klimato sąlygomis. Daugumą žmogui būtinų vitaminų turi augalinės kilmės produktai, kurie yra svarbiausias organizmui būtinų vitaminų šaltinis. Kai kurie augalai turi tiek daug vienų ar kitų vitaminų, kad gali būti vartojami ne tik hipovitaminozės ir avitaminozės, bet ir kitų ligų gydymui ir profilaktikai.
„Riešės šeimos klinikos“ gydytojų teigimu, vitaminų trūkumas gali būti viena iš lėtinio nuovargio priežasčių. Kadangi pagrindinė ir dažniausia hipovitaminozės priežastis – skurdi dieta, siekiant išvengti lėtinio nuovargio, pirmiausia reikėtų praplėsti savo mitybos racioną.
Lėtiniam nuovargiui itin didelę reikšmė turi B grupės vitaminų trūkumas. Vitaminai B1 ir B2 būtini energijos gamybai, kad gliukozė būtų pavesta energija, o organizmas suvartotų baltymus. Vitaminai B6 ir B12 padeda reguliuoti nuotaiką ir dėmesio koncentravimą. Panašų efektą turi vitaminas C ir folio rūgštis.
Kalbant apie augalinius ekstraktus, esančius energiją skatinančių maisto papildų sudėtyje, vienas dažniausių – ženšenių ekstraktas. Jis padeda kovojant su nuovargiu, išsekimu, koncentracijos netekimu, palaiko atminties našumą. Šiek tiek retesnis – gvaraninių paulinijų ekstraktas, kuris sumažina protinį ir psichinį nuovargį, padeda palaikyti imuninę sistemą ir netgi normalų kūno svorį. Vis dėlto reikėtų prisiminti, kad vitaminų trūkumas – tai tik vienas iš veiksnių, sukeliantis lėtinį nuovargį. Didelę įtaką turi tokie faktoriai kaip įtampa, stresas, miego ir poilsio trūkumas, netinkama mityba.
Jei jaučiate lėtinio nuovargio simptomus, apsilankykite ,,Riešės šeimos klinikoje“, kur Jus visuomet maloniai priims ir į visus Jūsų klausimus atsakys patyrusios šeimos gydytojos Laimutė Puidokienė, Jūratė Vadoklytė ir Loreta Rusteikienė. Jos dėmesingai išklausys, patars, pateiks rekomendacijas, paskirs reikiamus kraujo tyrimus, o prireikus – ir efektyvų gydymą.
Tapkite mūsų pacientu
Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.
DaugiauPaskambinkite jei turite klausimų
Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.