Atėjus ilgai lauktai vasarai, pagaliau galime mėgautis taip išsiilgta saule. Būdami saulėje galime džiaugtis įdegusia oda bei pasipildyti įprastai trūkstamo vitamino D atsargas, kurios yra būtinos kaulams, raumenims, imuninei sistemai, sėkmingai širdies veiklai. Saulės spinduliai mažina stresą bei įtampą, gerina nuotaiką, skatina protinę veiklą, suteikia energijos, naikina virusus ir bakterijas beipadeda gydyti tokias ligas kaip rachitas, psoriazė, žvynelinė.
Nors saulės šviesa būtina gerai sveikatai palaikyti, o esant pakankamam jos kiekiui mūsų organizme gyvybiniai procesai vyksta optimaliai, svarbu žinoti ir neigiamą poveikį bei mėgautis ja atsakingai.
Pasak „Riešės šeimos klinikos“ gydytojų, ilgą laiką praleisdami saulėje rizikuojame nudegti odą – kitaip tariant, gauti didelį ultravioletinių spindulių kiekį, kuris yra kenksmingas. Per ilgai būnant saulėje didelės UV dozės pakenkia bei suniokoja ląsteles, esančias viršutiniame odos sluoksnyje. Oda parausta, o stipriai nudegus gali atsirasti pūslių, tuomet oda tampa skausminga, pradeda luptis.
Dėl neigiamo saulės spindulių poveikio pasireiškia priešlaikinis odos senėjimas – ji praranda elastingumą, pakeičia spalvą, tampa storesne, kieta, susiraukšlėjusia. Specialistų teigimu, nors priešlaikinis odos senėjimas dažnai laikomas natūraliu ir neišvengiamu, moksliniais tyrimais įrodyta, kad net apie 90 proc. matomų odos pasikeitimų, dažniausiai siejamų su senėjimu, yra išprovokuoti saulės.
Vis dėlto didžiausią pavojų sveikatai kelia UV spindulių odoje provokuojami onkologiniai procesai. UV spinduliai lemia ląstelių DNR pažeidimus ir įvairių mutacijų jose atsiradimą. Tyrimų duomenimis, UV spinduliuotė sukelia beveik 65 proc. melanomos ir 90 proc. nemelanominių odos vėžių susirgimų.
Naujausios studijos rodo, kad per didelė UV spinduliuotė taip pat gali slopinti imunitetą, sumažinti jo atsparumą. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, saulės spinduliuotė gali padidinti virusinių, bakterinių, grybelinių infekcijų riziką ir netgi sumažinti vakcinų veiksmingumą.
Todėl saulėtomis dienomis tarp 11 ir 16 val. rekomenduojama riboti buvimą saulėkaitoje, nes būtent šiomis valandomis UV spinduliuotė stipriausia. Būnant lauke, reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių, stengtis būti pavėsyje. Labai svarbu pasirūpinti ir tinkama apranga – patartina rinktis natūralaus pluošto audinių, laisvus drabužius, dėvėti plačiakraštę skrybėlę, dengiančią ne tik galvą, bet ir veidą, ausis, kaklą. Reikėtų nepamiršti ir apsaugą nuo UVA ir UVB spinduliuotės užtikrinančių akinių, naudoti apsauginius kremus, kurių SPF yra ne mažesnis nei 15 ir daugiau.
Anot „Riešės šeimos klinikos“ gydytojų, ypač atsargūs turėtų būti vyresnio amžiaus žmonės, ypatingai sergantys gretutinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis, nes intensyvi saulė gali padidinti kraujospūdį, paskatinti gausesnį prakaitavimą ir išprovokuoti širdies priepuolius.
Tapkite mūsų pacientu
Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.
DaugiauPaskambinkite jei turite klausimų
Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.