Nušalimas: kaip apsisaugoti ir ką daryti nušalus?

Nušalimas – tai odos audinių pažeidimas žema temperatūra. Nušalti veidą ar galūnes galima ne tik esant labai žemai temperatūrai, bet ir pučiant žvarbiam vėjui, taip pat darganotu oru. Riešės šeimos klinikos gydytojų teigimu, nemažai žmonių vis dar nežino, kaip nuo nušalimo apsisaugoti ir ką daryti nušalus. Specialistai dalinasi patarimais, kurie, tikimės, pravers daugeliui.

Nušalimai labiausiai gresia žmonėms, kuriems dėl jų darbo pobūdžio tenka ilgai būti lauke – statybininkams, kiemsargiams, turgaus ar gatvės prekeiviams. Nušalti rizikuoja ir poledinės žūklės mėgėjai. Nušalti galima ir tiesiog dėvint netinkamą aprangą ir ilgai būnant lauke šaltu, drėgnu ar darganotu oru, ypač vaikštant be pirštinių, kepurės ar avint ankštus batus. Didesnę riziką sušalti turi žmonės, sergantys diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Visgi, pasak specialistų, didžiausiai rizikos grupei priklauso neblaivūs asmenys, dėl alkoholio poveikio prarandantys jautrumą šalčiui.

Ilgalaikis šalčio poveikis pirmiausia išplečia kraujagysles, kurios vėliau susiaurėja, todėl blogėja audinių aprūpinimas būtinomis medžiagomis, oda tampa pabalusi, dilgčiojanti. Itin ilgai išbuvus šaltyje gali pasireikšti ir bendras kūno atšalimas, kai kūno temperatūra nukrenta keliais laipsniais žemiau normalios, atsiranda drebulys, kalbos, judesių sutrikimai, suretėja pulsas. Gali atsirasti ir giluminiai nušalimo simptomai – oda tampa sustingusi, kieta, balta, nejautri, skausminga, atsiranda patinimas. Jeigu nušalimo metu pažeidžiamos kraujagyslės, gali atsirasti gangrena ir pažeistas kūno dalis gali tekti amputuoti.

Jei pajutote kuriuos nors iš išvardytų simptomų ir įtariate nušalimą, turėtumėte nedelsiant imtis šių priemonių:

  • Kuo greičiau eikite į šiltą patalpą, nusirenkite įšalusius drabužius ir leiskite kūnui atšilti.
  • Pamerkite nušalusią kūno dalį į kambario temperatūros vandenį ir laikykite, pamažu didindami vandens temperatūrą, kol ji taps tokia, kaip kūno.
  • Apsigaubkite šiltu pledu, gerkite šiltą arbatą. Jei pajusite skausmą, niežėjimą, deginimą nušalusioje vietoje, žinokite, kad tai atsigaunančios kraujotakos požymiai.
  • Jei pastebite giluminio nušalimo simptomus ir jie nepraeina – nedelskite ir vykite į gydymo įstaigą.

Specialistai primena, kad svarbiausia nušalimo prevencijos priemonė – tinkama apranga. Jeigu žinote, kad praleisite nemažai laiko lauke šaltu, drėgnu ar vėjuotu oru, pasirūpinkite šiltais drabužiais. Patartina rinktis neperpučiamus, neperšlampamus, laisvus ir nevaržančius judesių drabužius. Po viršutiniais drabužiais rekomenduojama dėvėti termo drabužius ar kelis drabužių sluoksnius. Patartina, kad drabužiai būtų natūralaus pluošto (vilnoniai, medvilniniai). Einant į lauką, svarbu nepamiršti kepurės, šaliko ir pirštinių. Būdami lauke stenkitės daugiau judėti, nestovėti vietoje, puiku, jei su savim turėsite termosą arbatos, kavos, kito karšto gėrimo.

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.