Neatsiginate dantų ėduonies? Darote šias klaidas

Dantų ėduonis (kitaip – kariesas) – viena iš dažniausių dantų problemų. Ji dažna tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe. Dantų kariesas dažniausiai siejamas su padidėjusiu Streptococcus mutants ir Lactobacilli bakterijų kiekiu burnoje, sutrikus jos natūraliems apsauginiams jos veiksniams.

Dantų ėduonies atsiradimą gali nulemti genetinės priežastys – dantų struktūra, forma, dantų, seilių ir apnašų sudėtis, jų susidarymo greitis, netaisyklingas sąkandis, įvairios ligos, silpnas imunitetas ir kt. Tačiau mokslinių tyrimų duomenimis, didžiausią įtaką karieso ir kitų odontologinių ligų atsiradimui visgi turi kasdieniai burnos higienos įpročiai.

Bloga burnos higiena – vienas parindinių dantų ėduonies susidarymą lemiančių veiksnių. Remiantis tyrimų duomenimis, nemažai žmonių savo dantų ir burnos ertmės priežiūrai skiria nepakankamai dėmesio arba prižiūri ją netinkamai. Specialistai tvirtina, kad norint turėti sveikus dantis, labai svarbu teisingus burnos higienos įgūdžius ir įpročius ugdyti nuo mažens. Gera burnos higiena, kruopštus dantų valymas minkštu danties šepetėliu 2 kartus per dieną, tarpdančių ir liežuvio valymas padeda sėkmingai kontroliuoti burnos ertmėje esančių mikroorganizmų skaičių ir užkirsti kelią kariesui bei kitoms ligoms. Siekiant išvengti dantų ėduonies ar pristabdyti jo eigą, labai svarbi ne tik tinkama asmeninė, bet ir reguliari profesionali burnos higiena.

Dantų ėduonis gali atsirasti ir dėl netinkamos mitybos, kai vartojama daug angliavandenių turinčių produktų. Skaidydami angliavandenius mūsų burnos ertmėje gyvenantys mikroorganizmai išskiria rūgštis, kurios tirpdo kietuosius dantų audinius ir sukelia ėduonį. Siekiant jo išvengti, gydytojai rekomenduoja valgyti daugiau vaisių ir daržovių, rinktis mažo rūgštingumo produktus, žuvį, neriebią mėsą, vengti daug cukraus ir kitų saldiklių turinčio maisto. Pasak gydytojų odontologų, subalansuota mityba, kurioje gausu vitaminų ir baltymų, gali padėti išvengti karieso susidarymo.

Dantų ėduonį gali nulemti ir per didelis suvartojamo fluoro kiekis. Tam tikras šio cheminio elemento kiekis apsaugo dantis nuo ėduonies, todėl jo yra daugelio dantų pastų, skalavimo skysčių sudėtyje. Tačiau per didelis fruoro kiekis sutrikdo normalų emalio ląstelių formavimąsi.

Riešės šeimos klinikos gydytojai odontologai primena, kad apie dantų ėduonį įspėja dantų skausmas, patamsėjusi jų spalva, emalio trupėjimas, suminkštėję dantų audiniai, jautrumas kaklelio srityje. Pastebėjus karieso požymius, jie ragina nelaukti ir apsilankyti pas gydytoją odontologą. Ėduonies negydant ir ligai progresuojant, danties emalyje mažėjant mineralinių medžiagų, prasideda kietųjų audinių (emalio ir kt.) irimas ir dantyje formuojasi skylė, kuri vis didėja. Siekiant išvengti rimtesnių odontologinių problemų, kariesą rekomenduojama gydyti nedelsiant.

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.