Mėgautis saule atsakingai: kokios klaidos didina odos vėžio riziką?

Termometrų stulpeliams kylant į viršų, daugelis skuba mėgautis saulės voniomis. Deja, spinduliai ne visada baigiasi vien tik maloniu įdegiu… Riešės šeimos klinikos gydytojai pastebi, kad apie saulės pavojų mūsų odai daugelis žino nepakankamai. Kaip mėgautis saule ir išvengti odos pažeidimų, nudegimų bei odos vėžio rizikos? Įdegio ABC Auksinį spindesį įgavusi, patamsėjusi oda laikoma prasidėjusios vasaros simboliu, tačiau kas iš tiesų yra įdegis? Pasak specialistų, oda įdega, kai ląstelės, vadinamos melanocitais, esančios žemiau paviršiaus, yra veikiamos ultravioletinių spindulių (UV) šviesos ir gamina melaniną – pigmentą, kuris tamsina odą. Melaninas sugeria UV šviesą ir padeda apsaugoti odą nuo nudegimo. Visgi didelis UV spindulių kiekis gali padaryti rimtą žalą. UV spinduliai prasiskverbia į gilius odos sluoksnius ir gali sukelti:
  • Priešlaikinį odos senėjimą;
  • Akių pažeidimus;
  • Pakenkti odos ląstelių DNR.
Dėl UV poveikio DNR, gerokai išauga bazalinių ląstelių karcinomos ar plokščialąstelinės karcinomos – dviejų tipų odos vėžio rizika. Dar blogiau, jeigu pažeisti melanocitai išsivysto į melanomą. Nors šio tipo vėžys sudaro tik 2 proc. visų odos vėžio atvejų, yra pats agresyviausias ir mirtiniausias. Melanoma sukelia net 90 proc. mirčių nuo odos vėžio! Saulės vonios: vengti ar rizikuoti? Ultravioletinių spindulių išvengti sunku: jie atsispindi nuo vandens, smėlio, prasiskverbia pro langų stiklus ir net drabužius. Didžiausia odos pažeidimų rizika tenka kūdikiams, vaikams ir žmonėms, kurių oda šviesi. Ar tai reiškia, kad nėra saugaus būdo mėgautis saulės spinduliais ir gražiu įdegiu? Riešės šeimos klinikos komanda dalinasi patarimais, kurie padės apsaugoti Jūsų odą:
  • Jei planuojate būti lauke ilgiau nei 20 minučių, naudokite priemones nuo saulės, kurių apsaugos nuo UVA ir UVB spindulių filtras (SPF) yra 30 ar didesnis. Kas 2 valandas arba po maudynių, odą tepkite pakartotinai.
  • Mėgaukitės šiluma po skėčiu. Šiek tiek saulės spindulių, naudojant apsaugines priemones, pakenkti neturėtų, tačiau saugokitės nudegimų, kurie gresia net naudojant losjoną ar kremą nuo saulės! Nudegimai siejami su padidėjusia melanomos rizika.
  • Venkite soliariumų, kuriuose naudojama ultravioletinė šviesa. Kai kas klaidingai mano, kad soliariumai neturi jokios įtakos mūsų odos būklei, tačiau yra priešingai: jie gali gerokai padidinti odos pažeidimų ir vėžio riziką. Taip yra dėl to, kad soliariumo UV spinduliai yra gerokai labiau koncentruoti, lyginant su natūralia saulės šviesa.
  • Venkite deginimosi saulėje nuo 10 iki 16 valandos: tai laikas, kuomet saulė agresyviausia, o odos pažeidimai stipriausi.
  • Kiekvieną mėnesį apžiūrėkite savo odą, įsitikinkite, ar nėra naujų įtartinų dėmelių, apgamų pakitimų. Rekomenduojame kartą per metus apsilankykite pas gydytoją dermatologą, kuris atliks nuodugnią odos patikrą.
Jeigu pastebėjote nerimą keliančių ženklų, kviečiame pasikonsultuoti su mūsų klinikos šeimos gydytojomis. Linkime saugios, kupinos tik malonių įspūdžių vasaros!

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.