Laktozės netoleravimas – lengvas diskomfortas ar rimta problema?

Laktozė yra pieno sudėtyje esantis pridėtinis cukrus – sudėtinis angliavandenis, kuriam suvirškinti reikia specialaus fermento, skaidančio pieno cukrų – laktazės. Šis fermentas gaminasi kiekvieno žmogaus virškinamajame trakte. Kai jo trūksta arba organizme gaminasi per mažai, išgėrus pieno ar suvalgius pieno produktų, sutrinka virškinimas, gali kamuoti pilvo skausmai. Kuo vyresni esame, tuo didesnė tikimybė, kad imsime netoleruoti laktozės produktų. Kaip tai nutinka?

Gali būti įgimtas arba įgytas

Laktozės netoleravimas gali susiformuoti dar kūdikystėje, dažniausiai neišnešiotiems, anksčiau gimusiems kūdikiams. Vis dėlto vaikui augant, dažnai laktozės kiekis normalizuojasi.

Galima sakyti, kad laktozės netoleravimas nėra liga, nes šis sutrikimas atsiranda savaime. Su amžiumi laktazės aktyvumas žmogaus organizme mažėja tol, kol šio fermento visai nelieka. Tyrimų duomenimis, laktozės turinčių maisto produktų ir gėrimų netoleruoja maždaug 30 proc. Lietuvos gyventojų.

Laktozės netoleravimą gali paskatinti ir kiti veiksniai. Organizme besigaminačio fermento laktazės kiekis mažėja sergant virškinamojo trakto ligomis (pvz., rotavirusu), onkologinėmis ligomis, trumposios žarnos sindromu, jo trūkumą lemia ir alkoholio vartojimas, baltymų trūkumas.

Netolerancija laktozei

Sužinoti, ar netoleruojate laktozės, galima atlikus specialius tyrimus. Vienas iš jų – kraujo tyrimas. Pirmiausia, ištiriamas gliukozės (cukraus) kiekis kraujyje. Tuomet reikia išgerti stiklinę pieno ir, prabėgus porai valandų, gliukozės kiekis tikrinamas iš naujo. Jei gliukozės kiekis išlieka toks pats – gliukozės pacientas netoleruoja.

Yra dar vienas būdas nustatyti laktozės netoleravimą. Tai inovatyvus PGR tyrimas, atliekamas įtariant paveldėtą laktozės netoleravimą. Jam atlikti imamas kraujo ir seilių mėginys.

Išskirtiniais atvejais laktozės netoleravimui patvirtinti atliekama sudėtingesnė procedūra – plonosios žarnos biopsija.

Nebūtinai tik pienas

Atminkite, kad laktozės galima aptikti ne tik pieno, bet ir kitų maisto produktų sudėtyje. Dažniausiai laktozės turi duona, kramtomoji guma, greitai paruošiamos košės, džiūvėsėliai, perdirbta mėsa, alkoholis, prieskonių mišiniai, bulvių traškučiai.

Skirtinga tolerancija

Kiekvieno žmogaus organizmo reakcija į laktozės netoleravimą yra skirtinga – ji priklauso nuo to, kiek fermento laktazės, kuris skaido pieno cukrų, organizmas pajėgus pagaminti. Vieniems laktozės netoleravimas yra tik lengvas diskomfortas, tačiau yra žmonių, kuriems šis sutrikimas dėl fermento laktazės trūkumo sukelia rimtus negalavimus.

Bene dažniausi simptomai, kankinantys laktozės netoleruojančius žmones – pilvo spazmai, viduriavimas, pykinimas. Visiškai laktozės produktų netoleruojantys žmonės patiria kur kas stipresnius negalavimus – vėmimą, atminties sutrikimus, raumenų skausmus, didelį nuovargį. Dažną kankina odos bėrimai, burnos opos, gali net sutrikti ritmingas širdies darbas.

Nustačius laktozės netoleravimą, reikėtų peržvelgti mitybos racioną ir jį pakoreguoti taip, kad organizmas gautų visų reikalingų maistinių medžiagų nevartojant laktozės turinčių produktų. „Riešės šeimos klinikos“ specialistai pasiruošę Jums padėti susidėlioti naują racioną ir užtikrinti puikią Jūsų savijautą!

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.