Kaip kovoti su nemiga?

Statistikos duomenimis, nemiga kamuoja didžiąją dalį viso pasaulio žmonių. Medikai vienareikšmiškai sutinka, kad miego stoka vargina, atima jėgas, lemia blogą nuotaiką, suprastėjusią atmintį. Be to, ilgiau nei pusmetį kankinanti nemiga gali pakenkti endokrininei ir imuninei sistemai. Kaip sau padėti?

Medicininiais terminais nemiga dar vadinama insomnija. Tai sutrikimas, bloginantis miego kokybę. Nuo nemigos kenčiantys žmonės sunkiai užmiega, daug kartų per naktį prabunda, jaučiasi mieguisti ir nepailsėję dieną, negali kokybiškai atlikti savo darbo ir kitų kasdienių veiklų. Nemiga nustatoma, kai nuėjus miegoti nepavyksta užmigti per 30 min., kiekvieną naktį prabundama, miegama trumpiau nei 6 val.

Kodėl miegas svarbus?

Miegas yra gyvybiškai svarbus, kartu ir aktyvus procesas. Tyrimais nustatyta, kad yra kelios miego fazės: lėta (non-REM) ir greita (REM). Lėto miego fazė prasideda pirmojoje nakties pusėje ir tęsiasi 1–2 valandas. Vėliau prasideda greitasis miegas, kuris tęsiasi maždaug pusvalandį ir per visą naktį pasikartoja 3–5 kartus. Šioje fazėje žmogus daugiausiai sapnuoja.

Miegas reikalingas protinei veiklai, endokritinės ir nervų sistemos balansui, gerai emocinei savijautai palaikyti ir fiziškai pasirengti kitai dienai. Geras miegas lemia ir greitesnį metabolizmą, geresnę atmintį, nuotaiką bei stipresnę imuninę sistemą, kuri yra atsparesnė ligoms.

Kodėl atsiranda nemiga?

Nemiga gali išsivystyti bet kokiame amžiuje. Nemigos atsirandimą gali nulemti depresija, kvėpavimo funkcijos sutrikimai, demencija (silpnaprotystė), Parkinsono ir Alzheimerio ligos, šlapimo takų sutrikimai. Dažnai nemiga kankina ir onkologinėmis ligomis sergančius žmones.

Prastą miegą lemia ne tik ligos. Dar dažniau nemiga skundžiasi daug streso ir nerimo kasdieniame gyvenime patiriantys žmonės. Taip pat sunku užmigti kenčiant stiprius galvos, pilvo ar nugaros skausmus.

Kaip pasiruošti kokybiškam miegui?

Jei patiriate sunkumų užmiegant arba miego metu, pagrindinis dalykas, kurį turite padaryti, yra nuraminti mintis ir tinkamai pasiruošti miegui.

Rekomenuojama bent 3 val. iki miego neužsiimti jokia aktyvia fizine veikla, 2 val. ik miego nevalgyti sunkaus maisto ir bent 1 val. prieš miegą vertėtų nesinaudoti telefonu, nežiūrėti televizoriaus.

Po pietų venkite kavos ar kitų energizuojančių gėrimų. Prieš užmiegant labai svarbu išsivėdinti kambarį, miegoti su komfortiškais rūbais ant patogaus čiužinio.

Norint užtikrinti kokybišką miegą ir atsikratyti nemigos, svarbu tikslingai susibalansuoti savo dienos režimą – vertėtų keltis ir eiti miegoti tuo pačiu metu ir nesnausti dienos metu.

Jeigu Jus kamuoja miego problemos, užsukite į „Riešės šeimos kliniką“. Kartu rasime sprendimą!

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.