Ką lemia padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje?

Žodis „cholesterolis“ dažnam siejasi su ligų pavojumi. Tačiau cholesterolis būna ne tik blogasis, bet ir gerasis. Cholesterolis būtinas ląstelių statybai, lytiniams ar antinksčių žievės hormonams, tulžies rūgščių sintezei, vitamino D apykaitai ir daugeliui kitų organizmo procesų. Per mažas cholesterolio kiekis gali įspėti apie galimas ligas. Gera žinia yra ta, kad pats žmogus gali reguliuoti su cholesteroliu susijusius organizmo procesus. „Riešės šeimos klinikos“ specialistai kviečia sužinoti daugiau apie cholesterolio ypatumus, jo naudą ir keliamus pavojus.

Cholesterolis – į riebalus panaši medžiaga, esanti kiekvienoje organizmo ląstelėje, keliaujanti kraujotakos sistema. Apie 70 proc. cholesterolio pagamina žmogaus organizmas, likusi dalis cholesterolio patenka su gyvūninės kilmės maistu. Kraujyje cholesterolis netirpsta, todėl susijungia su kraujo plazmos baltymais, vadinamais lipoproteinais.

DTL (didelio tankio lipoproteinai) – tai gerasis cholesterolis, padedantis organizmui mažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, jį surišdamas, nunešdamas į kepenis ir su tulžimi pašalindamas per žarnyną. Didelio tankio cholesterolis padeda mažinti su žmogaus senėjimu susijusių ligų riziką. Mokslinių tyrimų duomenimis, rizika susirgti ateroskleroze, infarktu, vėžiu, skleroze, senatvine silpnaprotyste ir kitomis lėtinėmis ligomis padidėja, jei žmogus turi per mažą gerojo cholesterolio kiekį.

MTL (mažo tankio lipoproteinai) – tai blogasis cholesterolis, jo kraujyje turi būti kuo mažiau. Padidėjus blogojo cholesterolio koncentracijai kraujyje, organizmas nesugeba metabolizuoti jo pertekliaus, todėl jis nusėda ant arterijų sienelių, formuodamas taip vadinamas aterosklerotines plokšteles ir skatindamas aterosklerozės vystymąsi. Ši liga pažeidžia kraujagysles, krauju aprūpinančias širdį, smegenis, inkstus, apatines galūnes ir plonąsias žarnas. Dažniausios jos pasekmės – miokardo infarktas ir smegenų insultas.

Trigliceridai – trečia lipidų rūšis. Trigliceridai taip pat skatina aterosklerozę, ypač sergant cukriniu diabetu ar metaboliniu sindromu. Juos taip pat galima vadinti blogais bei nuolat stebėti jų kiekį.

Taigi, problema yra ne pats cholesterolis, bet tai kokio pavidalo jis cirkuliuoja kraujyje. Pavojų kelia sutrikęs trijų kraujo lipidų – MTL cholesterolio, DTL cholesterolio ir trigliceridų – balansas. Todėl kiekvienam žmogui svarbu reguliariai šį balansą pasitikrinti, atliekant lipidogramos tyrimą.

„Riešės šeimos klinikos“ gydytojai primena, kad sutrikęs kraujo lipidų balansas dažniausiai nepasireiškia jokiais simptomais. Todėl kiekvienam vyresniam nei 20 metų žmogui patariama atlikti lipidogramą. Sulaukus 30 metų, turint viršsvorį, valgant daug riebaus maisto ar turint sergančiųjų kraujotakos ligomis giminaičių, šį tyrimą rekomenduojama atlikti kasmet.

Svarbu suprasti, kad atlikę tik bendro cholesterolio kiekio kraujyje tyrimą, nesužinosite, kurio gerojo ar blogojo yra per daug. Gali būti, kad bendras cholesterolis padidėjęs dėl gerojo pertekliaus, tad nėra priežasties nerimauti. Susirūpinti reikėtų, kai yra per daug blogojo cholesterolio. Daugeliu cholesterolio padidėjimo atvejų jį sumažinti ir laiku užkirsti kelią grėsmingoms širdies ir kraujagyslių ligoms pakanka gyvenimo būdo korekcijos bei sveikos ir subalansuotos mitybos. Tikslias rekomendacijas Jums pateiks „Riešės šeimos klinikos“ specialistai, įvertinę Jūsų tyrimo rezultatus.

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.