Gimdos kaklelio vėžio mitai ir tiesa

Gimdos kaklelio vėžys – viena dažniausių ir klastingiausių Lietuvos moterims nustatomų onkologinių ligų. Kasmet šią diagnozę Lietuvoje išgirsta apie 400–500 moterų, o apie 40 proc. iš jų nuo šios ligos miršta. Dažniausiai gimdos kaklelio vėžį sukelia tam tikri žmogaus papilomos virusų (ŽPV) tipai, plintantys lytiniu keliu. Nemažai su gimdos kaklelio vėžio siejamų mitų kaip tik ir yra susiję su ŽPV. „Riešės šeimos klinikos“ gydytojos akušerės ginekologės komentuoja dažniausius sklandančius mitus apie šią grėsmingą ligą ir pataria, kaip užkirsti jai kelią.

Mitas – karpos ar papilomos didina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Ant kūno ar lytinių organų esančios karpos ar papilomos nesusijusios su gimdos kaklelio vėžio rizika. Šios ligos simptomai – kraujas po lytinių santykių ar kraujavimas tarp menstruacijų, pagausėjusios ar nemalonaus kvapo išskyros, skausmas juosmens, dubens ar kojų srityje, bendras organizmo silpnumas.

Mitas – ŽPV užsikrečia moterys, dažnai keičiančios lytinius partnerius.

Tiesa yra tokia, kad lytiniai santykiai yra dažniausias būdas perduoti ŽPV, todėl moterims, turėjusioms daug seksualinių partnerių, rizika užsikrėsti išties padidėja. Be to, didelis lytinių partnerių skaičius lemia didesnio ŽPV kiekio patekimą į organizmą. Tačiau didelės apimtiems moksliniai tyrimai parodė, kad užsikrėsti ŽPV gali ir moterys, turinčios vieną lytinį partnerį.

Mitas – vakcinacija nuo ŽPV gali nulemti nevaisingumą.

Iki šiol nerasta jokio ryšio tarp vakcinos nuo ŽPV ir galimo nevaisingumo. Atvirkščiai, tiek ŽPV infekcija, tiek dėl jos atsiradusių pakitimų gydymas, siekiant išvengti vėžio, gali daryti įtaką moterų reprodukcinei sveikatai. ŽPV infekcija taip pat didina priešlaikinio gimdymo, priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo, vaisiaus augimo atsilikimo, mažo gimimo svorio ar net vaisiaus žūties riziką, o ŽPV infekuota sperma mažina sėkmingo pastojimo tikimybę. 

„Riešės šeimos klinikos“ gydytojos sako, kad šiandien medicina gali pasiūlyti ne vieną gimdos kaklelio vėžio prevencijos būdą. Pirmiausia – tai mergaičių vakcinacija nuo ŽPV. Lietuvoje nuo 2016 metų rugsėjo 1 dienos 11 metų sulaukusios mergaitės nemokamai skiepijamos vakcina nuo ŽPV. Toms mergaitėms, kurios nemokamos vakcinacijos programos pradžioje buvo vyresnės nei 11 metų, rekomenduojama skiepytis mokama vakcina.

Taip pat labai svarbi reguliari gimdos kaklelio vėžio patikra ir ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų gydymas. Pasiskiepijusioms nuo ŽPV moterims patikra dėl gimdos kaklelio vėžio reikalinga taip pat kaip ir nevakcinuotoms. Pagal Lietuvoje vykdomą valstybės finansuojamą gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą, 25–34 metų amžiaus moterims vieną kartą per 3 metus atliekamas onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis, o moterims nuo 35–59 metų kas 5 metus atliekamas didelės onkogeninės rizikos ŽPV tyrimas skystoje terpėje. Aptikus ŽPV, iš to paties mėginio atliekamas onkocitologinis gimdos kaklelio tyrimas.

Moterims, dar nesulaukusioms 25 metų amžiaus, onkocitologinį gimdos kaklelio tepinėlį rekomenduojama atlikti praėjus 3 metams nuo pirmųjų lytinių santykių. Visoms vyresnėms nei 25 metų nėščiosioms, kurioms onkocitologinis tepinėlis nebuvo atliktas per pastaruosius 3 metus, rekomenduojama jį atlikti nėštumo pradžioje.

Gydytojos ginekologės primena, kad tik laiku aptikus gimdos kaklelio pakitimus ir užtikrinus tinkamą jų gydymą bei tolesnį moters stebėjimą, galima užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžio vystymuisi ir kviečia nepamiršti pasirūpinti savo sveikata.

Tapkite mūsų pacientu

Tapti mūsų pacientu nuo šiol – kaip niekad paprasta! Prisiregistruokite prie mūsų klinikos neišėję iš namų.

Daugiau

Paskambinkite jei turite klausimų

Jus išsamiai pakonsultuos draugiški mūsų specialistai.